با کریمان کارها دشوار نیست ...

خدمات خیریه

وام و بلاعوض نقدی

بسمه تعالی

موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) به لطف خدای رحمان و در زیر سایه حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) با هدف کاهش آلام مردم نیازمند و به خصوص زنان سرپرست خانوار، در منطقه شهرری شروع به فعالیت نموده است تا بتواند گره ای از مشکلات اقتصادی و اجتماعی این زنان را باز کند و بخشی از مشکلات آنها را پوشش دهد.

د راین واحد هدف ما توانمند سازی مدددجویان جهت بهبود کیفیت زندگی واستقلال آنهاست تا بتوانند بدون نیاز به دیگران زندگی خود را ادامه دهند. در این راستا موسسه کمک های حامیان را پس از محرز شدن نیاز هر خانوار به صورت ماهیانه برای هر خانواده ی نیازمند واریز می نماید.


  

قبل از هر عملی واحد کمک های نقدی سعی در شناسایی نیازمندان دارد و برای افرادی که اولین بار به خیریه مراجعه می کنند و شرایط لازم برای دریافت این مبالغ را دارندپرونده تحقیق حضوری تشکیل می دهند و بعد از ارجاع به مدیرعامل و گرفتن دستورات لازم، پرونده به واحد تحقیق سپرده می شود تا با انجام تحقیق از منزل و ثبت گزارش پرونده ی فرد نیازمند برای دستورنهایی مجدد به مدیرعامل ارجاع داده میشود. سپس برای تشکیل پرونده کارگزینی،گزارش ها و تحقیقات به واحد اداری تحویل داده میشود.انجام تمامی این مراحل بدان جهت است تا کمک های هموطنان عزیزبه درستی به دست افراد نیازمند برسد و افراد بیشتری تحت پوشش قرار گیرند .

واحد کمک های نقدی دارای ۲ زیر مجموعه به نام های واحد وام و بلاعوض می باشد که به صورت شبانه روزی پاسخگوی حامیان عزیز بوده و با دریافت پیامکی مبالغ و ثبت نام انها،کمک های مالی شما خیران و بزرگواران را دسته بندی و با توجه به نوع واریز دست خانواده های نیازمند میرساند.

تشکیل پرونده وام هم مراحل خاص خود را دارد بعد از انتقال مشکلات مددجویان به مدیر عامل به صورت کتبی یا شفاهی این واحد با انجام موارد زیر سعی دارد تا در این خصوص به نحو احسن انجام وظیفه نماید .

۱- تعیین کمک های ماهیانه ای به جهت واریز به حساب هر خانوار.(واحدوام)
۲- پرداخت وام و مبالغ بلاعوض در صورت محرز شدن نیاز فرد به وام.(واحد وام)
۳- پیگیری و وصول اقساط پرداختی و معوق افراد.(واحد وام)
۴- تعیین حامی برای فرزندان هر خانوار و رساندن کمک های حامیان به دست مددجویان(واحد بلاعوض)
۵- پیگیری و یاد آوری واریز مبالغ حامیان نیکوکار.(واحد بلاعوض)
۶- نظارت بر ارتباط مستقیم حامیان و فرزندان مددجو.(واحدبلاعوض)
اگر بخواهید به صورت خلاصه نگاهی به فعالیت های واحد کمک های نقدی بیندازید،میتوانید نگاهی به نمودار زیر داشته باشید.

 

واحد کمک های نقدی

واحد وام

واحد بلاعوض

تعیین کمک های ماهیانه ای به جهت واریز به حساب هر خانوار

تعیین حامی برای فرزندان هر خانوار و رساندن کمک های حامیان به دست مددجویان

تحقیق حضوری به جهت محرز شدن نیاز افراد و تشکیل پرونده

پیگیری و یاد آوری واریز مبالغ حامیان نیکوکار

پرداخت وام و مبالغ بلاعوض در صورت محرز شدن نیاز فرد به وام

نظارت بر ارتباط مستقیم حامیان و فرزندان مددجو

پیگیری و وصول اقساط پرداختی و معوق افراد

جهیزیه

اقداماتی که در واحد جهیزیه موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) صورت می گیرد به طور خلاصه به شرح ذیل می باشد:
ابتدا نوعروسان بی سرپرست و واجدالشرایط از سوی موسسه خیریه معرفی شده ، سپس شرایط مالی و صحت و سقم نیازمندی این دسته از افراد به صورت حضوری مورد بررسی قرار می گیرد و پس از تایید عدم توانایی خانواده ها در تامین جهیزیه دخترشان ، اقدام لازم به شرح ذیل صورت می پذیرد.


به طور کلی جهیزیه نوعروسان به دو شکل تهیه می گردد:

۱- گلریزان : در این روش ، در محلی که کسی نوعروسان را نمی شناسد و همچنین با حفظ آبرو و احترام نوعروس گرامی و خانواده ایشان هر یک از خیرین حاضر در مکان گلریزان بطور داوطلبانه یک یا چند تکه از اثاثیه جهیزیه را تقبل می کنند. همچنین ممکن است در یک گلریزان چند نوعروس حضور داشته باشند و لوازم جهیزیه ایشان با هم از سوی خیرین تکمیل گردد.
لازم به ذکر است موارد هماهنگی مکان گلریزان با عزیزان خیری که منزلشان را برای انجام این امر خیر در اختیار واحد جهیزیه قرار می دهند ، از مدتی قبل و با پیگیری های لازم صورت می گیرد . همچنین اطلاع رسانی به سایر خیرین عزیز برای حضور در مجلس به روش های مختلف انجام می شود.

۲-مذاکره با خیرین: در این روش، بصورت حضوری یا تلفنی با خیرین گرانقدر ارتباط برقرار می شود و پس از مطلع کردن این افراد و توضیحات لازم از وضع زندگی خانواده نوعروسان و اهداف این امر نیک ، فرد خیر مبلغی را به صورت داوطلبانه و نقدی برای کمک هزینه خرید جهیزیه واریز می نماید.
در مرحله دیگر ، با هماهنگی هایی صورت گرفته با کارخانجات و تولید کنندگان لوازم و اثاثیه منزل ، کالاهای مورد نیاز با تخفیف مناسب تهیه شده و اقلام بدون واسطه و با هزینه حداقلی از تولید کننده تهیه می شود.

در هر صورت پس ازتهیه و خرید لوازم جهیزیه ، ابتدا هر یک از لوازم را از محل هایی که خریداری شده در مکانی که از قبل برای انبار موقت لوازم جهیزیه تدارک دیده شده جمع آوری می کنیم تا پس از تکمیل شدن اقلام جهیزیه ، تمامی اقلام به شکلی مناسب که حفظ شان و آبروی نوعروس عزیز و خانواده ایشان صورت گیرد، به محل زندگیشان ارسال می گردد.

اقلام غیر نقدی

واحد اقلام غیر نقدی موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) با لطف خداوند و کمک حامیان و خیرین گرانقدر توانسته است خدمات قابل توجهی را به مددجویان تحت پوشش خود در رابطه با کالاهای اساسی ،لوازم التحریر پوشاک و سیسمونی ارائه کند که در ذیل به اختصار بدین مناسبت توضیحاتی داده می شود.
این واحد در جهت اهداف خیرخواهانه تلاش دارد با تامین نیازهای اولیه و کالاهای اساسی بخشی از مشکلات زندگی زنان سرپرست خانوار را رفع نماید.


کالاهای اساسی

پس از اینکه خانواده ها بعنوان مددجو تحت پوشش قرار گرفتند .این واحد بر اساس تحقیقات صورت گرفته ازمنزل مددجو واثبات نداشتن کالاهای اساسی و وسایل مورد نیاز اولیه در جهت تامین آن از خیرین گرانقدر پیگیری و تلاش می نماید.
تاکنون کالاهای اساسی تعداد زیادی از مددجویان در این سالها تامین و به آنها اهداء شده است. این کالاها شامل کالاهای نو و دست دوم می باشد که از طریق موسسه ، حامیان و خیرین گرانقدرتامین و به درب منازل مددجویان تحویل داده می شود.
از اساسی ترین کالاهایی که در این بخش به نیازمندان داده می شود، می توان به یخچال، اجاق گاز، ماشین لباسشویی ، تلویزیون ، کولر و…. اشاره نمود.

لوازم التحریر

در این بخش علاوه بر تامین کالاهای اساسی، سالیانه در اواخر شهریور ماه بسته های لوازم التحریر و کیف به دانش آموزان و دانشجویان این موسسه اهداء می گردد. این بسته های لوازم التحریر بصورت کامل و در چهار مقطع تحصیلی جداگانه (دبستان ،دوره اول دبیرستان ، دوره دوم دبیرستان ، دانشجو ) بسته بندی می شود.

پوشاک

در ایام مختلف سال بخشی از پوشاک مددجویان و فرزندان آنها توسط این بخش تامین می شود. در روزهای آخر سال و شروع سال نو تعدادی از خیرین و حامیان با خرید لباس و پوشاک برای فرزندان مددجوی تحت پوشش خود لبخند را به لبهای کودکان یتیم و بدسرپرست می نشانند.
در همین راستا نیز نیکوکاران محترم سالیانه بخشی از لباس های مجلسی نوعروسان مدد جو را تامین و به آنان اهداء  می کنند.
این بخش علاوه بر اهداء پوشاک نو به مددجویان، پوشاک دست دوم و کارکرده را از خیرین تحویل و به دست مددجویان میرساند.
تعدادی از خیرین محترم که در صنف کیف و کفش فعالیت می کنند هر سال در ایام مختلف سال بخشی از این وسایل مورد نیاز مددجویان و فرزندان آنها را تامین می نمایند.

سیسمونی

این بخش با کمک و حمایت خیرین توانسته است تاکنون تعداد زیادی از وسایل سیسمونی فرزندان مددجو را تامین و به آنها اهداء کند.وسایل اهدایی شامل وسایل اولیه سیسمونی می باشد
خیرین گرانقدر و محترم می توانند با کمک و اهداء کالاهای اساسی و وسایل فوق الذکر ، بخش قابل توجهی از نیازهای اولیه مددجویان را تامین و مشکلات آنان را رفع نمایند.

امید است با همکاری و حمایت شما عزیزان در این زمینه ها بتوانیم زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها را از خطر فقر نجات بدهیم و در مسیر والای الهی قدم برداریم.

سبد مواد غذایی

موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) از آغاز فعالیت خود بصورت فصلی به مددجویان بسته های مواد غذایی اهداء می کرد.
بخشی از این مواد غذایی توسط خیرین گرانقدر خریداری و بصورت فله ای به موسسه تحویل و توسط خادمین بسته بندی و به مددجویان تحویل داده می شود . سبد مواد غذایی شامل برنج ، روغن ، رب ، ماکارونی، حبوبات ، تن ماهی ، قند و شکر می شود که بدین وسیله قسمتی از مواد غذایی مددجویان و فرزندان آنها تامین می گردد.


    
هر ساله در ماه مبارک رمضان با همکاری خیرین محترم و تلا ش های مسئولین این واحد سبد مواد غذایی ویژه این ماه تهیه و در بین مددجویان توزیع می کنند.
لازم به ذکر است که یکی از کارخانه هایی که با این موسسه همکاری می کند شرکت « یک و یک »است.این شرکت هر چند ماه یکبار محصولات خود را بصورت پک بسته بندی شده در اختیار موسسه قرار می دهد تا به مددجویان اهداء گردد.
این بخش در موارد خاص جدا از زمان معین شده ، اگر شرایط مددجویی از لحاظ مواد غذایی نامناسب و ایشان احتیاج شدید داشته باشد با هماهنگی های لازم، بسته مواد غذایی اهداء می گردد تا این زن سرپرست خانوار شرمنده فرزندانش نشود.
در این واحد علاوه بر تهیه مواد غذایی مددجویان ،بخشی از مواد پروتیئن آنها هم توسط خیرین و نیکوکاران محترم تامین می شود. بدین صورت که خیرین گوسفند قربانی، نذورات یا عقیقه را از طریق موسسه خریداری و مبلغ آن را به حساب واریز می نمایند. مسئولین مربوطه گوشت اهداء شده را خورد و بسته بندی و تحویل مددجویان عزیز می دهند.
تاکنون با عنایت خداوند و نیکوکاران محترم تعداد کثیری از سبد مواد غذایی و پروتئینی مددجویان تامین شده است.
امیدواریم با کمک شما عزیزان در آینده نزدیک بتوانیم خدمات گسترده تری در این زمینه به مددجویان ارائه دهیم.
شما عزیزان می توانید با اهداء مواد غذایی ،پروتئینی یا مبالغ آن به حساب موسسه بخشی از غذای سفره مددجویان این موسسه را تامین نمائید. منتظر یاری شما خیرین محترم هستیم.

بیمه و درمان

خیریه ی سید الکریم (علیه السلام) در زیر سایه حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) و با عنایت خداوند سبحان در جهت برآورد نیازهای درمانی مددجو جویان تمهیداتی را اندیشیده و واحد درمان را راه اندازی نموده است. این واحد با همکاری و حمایت برخی پزشکان و واحد های درمانی در جهت کاهش هزینه های درمانی مددجویان تشکیل شده است. مددجویان با در دست داشتن معرفی نامه ی واحد درمان خیریه ی سید الکریم (علیه السلام) می توانند از امکانات درمانی به صورت رایگان و یا با تخفیف ویژه استفاده نمایند و این امر با عنایت و همکاری برخی پزشکان دلسوز و واحد های درمانی خیر و کمک های نقدی حامیان و نیز تلاش بسیار و پیگیری های واحد وام خیریه میسر شده است.


  
در چندین سال متمادی این واحد هزینه بیمه خدمات درمانی مددجویان را متقبل می شد. بدین صورت که مددجو با مراجعه به دفاتر بیمه خود و فرزندانش را بیمه می کرد و فیش واریزی را به مسئول مربوطه تحویل و سپس هزینه بیمه را دریافت می کرد. اکثر مددجویان از طریق این موسسه تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفته اند.
در این واحد مددجویان با اطلاع دادن از بیماری ها ی خود و مشاهده مدارک بیماری توسط مسئول مربوطه تایید و به پزشک متخصص معرفی می گردد. پس از تشخیص پزشک درمان صورت می گیرد و یا در صورت نیاز به عمل جراحی به بیمارستان معرفی و تحت عمل قرار می گیرند.
لازم به ذکر است که تمام هزینه های درمان و عمل جراحی توسط پزشکان خیر و نیکوکار بصورت رایگان صورت می پذیرد.
علاوه بر موارد مذکور اهم فعالیت های این واحد در حال حاضر شامل بخش های ذیل می باشد:

داندانپزشکی

در بخش داندانپزشکی ،مددجویان با معرفی نامه از طرف موسسه دارند معرفی و درصد زیادی از هزینه درمان را دکتر خیر متقبل می شود که این کار در چند مرحله صورت می گیرد.

رادیولوژی و سونوگرافی

رادیولوژی و سونوگرافی یکی دیگر از بخش های درمان است که با مراجعه مددجویان به این مرکز همکاری لازم در همان زمینه بصورت رایگان انجام می شود. این مرکز از تمامی قسمت های بدن رادیولوژی و سونوگرافی توسط دکتران مجرب انجام میگیرد.

مامایی

بخش مامایی با همکاری پزشک مربوط مددجویان بصورت رایگان ویزیت ودر صورت نیاز به عمل جراحی به بیمارستان معرفی و تحت عمل جراحی قرار می گیرند .
به لطف خداوند تاکنون تعداد زیادی از مددجویان با همکاری پزشکان خیر و خیرخواه تحت پوشش بیمه درمانی ، ویزیت متخصصان و همچنین عمل جراحی قرار گرفته اند و با صحت و سلامت کامل به آغوش خانواده بازگشته اند.
واحد بیمه و درمان موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) دست یاری و همکاری شما پزشکان و خیرین گرانقدر را به گرمی
می فشارد.

امید واریم با حمایت و همکاری شما عزیزان بتوانیم بخشی از آلام و دردهای زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنان را کاهش و تسکین دهیم.

واحد مسکن

تعاونی مسکن موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) در سال ۱۳۸۷ به لطف خداوند شروع به فعالیت نموده است.

مددجویانی که خواهان مسکن مهر بودند در تعاونی  مسکن برای تعداد۲۰۰ نفر ازآنان حساب بانک ملی افتتاح و ومبلغ ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال بعنوان  وام قرض الحسنه در اختیارشان قرار داده شد تا عضو این تعاونی بشوند.

مسئولین محترم  در حین ساخت وساز  چندین مرتبه از این واحدها بازرسی کرده اند تا مستقیم در روند کار قرار بگیرند و هر چه سریع تر تحویل مددجویان عزیز داده شود.


پس از بررسی های لازم و تحقیقات صورت گرفته توسط این واحد مسئولین محترم تعداد ۲۶ نفر از مددجویان را جهت دریافت مسکن مهر پیشوا و پرند ثبت نام کرده اند که در سال ۱۳۹۰ به مددجویان ۱۶  واحد مسکونی در پیشوای ورامین  تحویل داده شده است.

در سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۰ نفر  از مددجویان مسکن مهر را در پرند تحویل گرفته اند و به لطف خداوند متعال صاحبخانه شده اند.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۱ به تعداد ۲۰ نفر از مددجویان جهت خرید مسکن وام قرض الحسنه پرداخت شده است.

امید است با یاری وحمایت  شما عزیزان بتوانیم تمامی نیازمندان این موسسه را صاحب مسکن نمائیم.

کمک هزینه تحصیلی

واحد کمک هزینه تحصیلی موسسه خیریه سیدالکریم ( علیه السلام) ازسال ۱۳۹۲ تا کنون با حمایت موقوفه هدایت مشغول به فعالیت شده است. موقوفه هدایت توسط یکی از خیرین بزرگوار به موسسه معرفی و در حال حاضر هم رابط موقوفه و موسسه ایشان هستند.
بخش قابل توجهی از کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان مددجو توسط موقوفه هدایت تامین می شود .

    

در این واحد با شناسایی فرزندان یتیم مددجویان مدارک شناسایی آنان همراه با گواهی اشتغال به تحصیل و فوت نامه پدر از آنان دریافت و تحویل مسئول محترم می شود. پس از بررسی های لازم ، این مدارک در اختیار موقوفه هدایت قرار می گیرد.
این موسسه هرسال تحصیلی در دو مرحله بصورت سه ماه یا شش ماه یکبار ، مبالغ را به حساب موسسه خیریه سیدالکریم (علیه السلام) واریز می نماید وپس از آن موسسه به حساب فرزندان مددجو واریز می نمائید.
لازم به ذکر است از طریق پرداخت کمک هزینه های تحصیلی تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان توانسته اند ادامه تحصیل بدهند و به مدارج علمی بالایی برسند تا بتوانند برای خانواده و جامعه خود موثر واقع شوند.

اردو های فرهنگی

واحد آموزش و فرهنگی به عنوان یکی از واحد های فعال این موسسه در جهت ارتقای سظح علمی و فرهنگی مددجویان با هدف ایجاد بستر مناسب جهت رشد و پرورش استعداد های دانشجویان و دانش آموزان در زمینه های مختلف آموزشی و فرهنگی فعالیت می نماید این واحد با شناسایی قابلیت ها و توانایی های فرزندان مددجویان و فراهم آوردن امکانات موردنیاز و سازماندهی فعالیت ها، در راستای ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی این عزیزان گام بر می دارد و نیز با برگزاری کلاس های تقویتی و انجام مشاوره های تحصیلی در تمام مقاطع و معرفی به آموزشگاه های معتبر جهت رفع مشکل و ارتقای علمی آنها فعالیت می نماید.

توجه به نیازمندی ها و پر کردن اوقات فراغت مددجویان و فرزندان آنها می تواند خلأهای فکری، روحی و روانی آنان را بر طرف نماید، و راهی برای کسب آرامش و تجارب جدید در قبول مسئولیتها، مشارکت پذیریدر کارها و … می باشد و در یک کلام فضا کاملاً سرشار از شور و نشاط برای انها گردد.
با این وصف موسسه خیریه سیدالکریم(علیه السلام) با درک موضوعات درج شده فعالیت های ذیل را انجام می دهد.

فعالیت هایی که در این واحد انجام می شود عبارتند از :

۱- تحقیق و جمع آوری اطلاعات از نقاط دیدنی کشور عزیزمان ایران (ایران شناسی)
۲- راه اندازی اردوهای زیارتی در جهت تقویت بعد معنوی مددجویان
۳- ارتباط با مراکز حمایتی جهت استفاده از خدمات آنان
۴- تأمین نیازمندی های هر واحد و گروه و تیم
۵- برنامه ریزی، دقت واعمال مدیریت بمنظور جلوگیری از بی نظمی
۶- اجرای اردو و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و مسابقات مختلف به همراه اهدای جوایز در سفر